Najpowszechniejsze przyczyny zatrucia lekami i metody postępowania

Leki uspokajające, nasenne, przeciwlękowe – stosowane często w zamierzonych samozatruciach.
Leczenie:  podtrzymywanie podstawowych funkcji organizmu, hospitalizacja w najcięższych przypadkach.

Narkotyczne leki przeciwbólowe (inaczej opioidy, do których należą: heroina, morfina, metadon, fentanyl, tramadol) – mają silne działanie przeciwbólowe oraz uzależniające, najcięższe są zatrucia morfiną i heroiną.
Powodują: zatrucia, ciężkie przypadki dotyczą głównie przedawkowania u narkomanów.
Odtrutka: wszystkie opioidy reagują tak samo na specyficzną odtrutkę – nalokson

Substancje psychostymulujące – pochodne amfetaminy, kokainy: jeśli od spożycia nie upłynęła godzina, lekarz może rozważyć płukanie żołądka lub podanie węgla aktywowanego.
Leczenie: głównie podtrzymywanie podstawowych funkcji życiowych.
Odtrutka: nieznana.

 Leki przeciwdepresyjne trójpierścieniowe, stosowane głównie w psychiatrii, w leczeniu nocnego moczenia u dzieci, nerwic pourazowych oraz zespołów depresyjnych – w przypadku przedawkowania, gdy nie minęła jeszcze godzina od chwili połknięcia, lekarz rozważy możliwość płukania żołądka i podanie węgla aktywowanego.
Leczenie: głównie  utrzymanie podstawowych funkcji życiowych.

Odtrutka: w przypadku ciężkich zatruć stosuje się odtrutkę fizostygminę.

Leki przeciwpsychotyczne, stosowane w psychiatrii w celu zapobiegania i leczenia zaburzeń depresyjno-maniakalnych, zespołów maniakalnych czy nawracającej depresji – w czasie nie dłuższym niż 1 h od momentu połknięcia lekarz rozważa podanie węglanu litu lub płukanie żołądka.
Leczenie: głównie podtrzymywanie podstawowych funkcji życiowych.
Odtrutka: nieznana.



Paracetamol – w przypadku znacznego przedawkowania jest trucizną, lekarz może wykonać płukanie żołądka, jeśli od chwili połknięcia nie minęła 1 godzina, jeśli nie ma innych przeciwwskazań u osób przytomnych wywołuje się wymioty, potrzebna natychmiastowa pomoc lekarska.

Kwas acetylosalicylowy: Bardzo popularny lek przeciwzapalny, do zatruć dochodzi rzadko. Jeśli nie minęła godzina od chwili połknięcia dużej dawki, lekarz rozważa płukanie żołądka, podaje się węgiel aktywowany.
Leczenie: głównie podtrzymywanie podstawowych funkcji życiowych.
Odtrutka: nieznana. 

1 komentarz: