Paracetamol, czyli inaczej acetaminofen, stosowany jest na świecie od ponad stu lat. Po raz pierwszy został zsyntetyzowany i przetestowany klinicznie w XIX wieku w USA. W Polsce zyskał na znaczeniu stosunkowo późno, bo w latach 90. XX wieku, wypierając skutecznie piramidon - stosowany wówczas powszechnie lek przeciwgorączkowy. Pod względem chemicznym jest pochodną fenacetyny i wykazuje działanie przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe.
Jak działa paracetamol?
Działanie przeciwgorączkowe paracetamolu spowodowane jest hamowaniem syntezy prostaglandyn w centralnym układzie nerwowym, które wpływając na ośrodek termoregulacji w podwzgórzu, podwyższają ciepłotę ciała. Jednorazowa dawka paracetamolu obniża gorączkę na okres 6-8 godzin.
Jakie są ogólne wskazania lecznicze paracetamolu?
- gorączka,
- bóle ostre i przewlekłe o słabym lub umiarkowanym nasileniu,
- silniejsze bóle, przy których może być on podawany w skojarzeniu z kodeiną lub morfiną.
Czy paracetamol jest bezpieczny?
Paracetamol w dawkach terapeutycznych uważany jest za lek bezpieczny o czym świadczy fakt, że jest dopuszczony do stosowania u kobiet ciężarnych od 4 miesiąca ciąży i u karmiących oraz u noworodków i niemowląt.
Mechanizm działania paracetamolu, jednak jest wciąż niejasny i niezrozumiały, mimo ze od pół wieku jest stosowany w lecznictwie i dostępny w prawie wszystkich sklepach.
Po przedawkowaniu paracetamolu wątroba nadaje się tylko do przeszczepu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz